Cart 0
The film festival your mom warned you about.

season three winners

SPRING/SUMMER 2019

headers3.jpg

 Category Awards

best PICTURE
INSIDE THE WARDROBE 

Written and Directed by Sebastien Carfora

Inside The Wardrobe.jpg

Best Live Action Feature Film
Sometimes Our Friends Come Over
and sometimes were alone

Written and Directed by Daniel Watkins

Best Live Action Feature Film.jpg

Best Int. Live Action Feature Film
SAWAH

Written and Directed by Adolf El Assal

Best International Live Action Feature Film.jpg

Best Live Action Short Film
The Bumbry Encounter

Written and Directed by Jay K Raja

Best Live Action Short Film.jpg

Best INT. Live Action Short Film
MOTHER/MADRE

Written and Directed by Rodrigo Sorogoyen

Best International Live Action Short Film.jpg

Best COMEDY Short
PLANKTON

Written and Directed by Gustaf Lindström

Best Comedy Short.jpg

Best Drama Short
YOU ARE MY PERSON

Written and Directed by Dan Dobi

Best Drama Short.jpg

Best Horror Short
LATCHED

Written BY Justin Harding Directed by Justin Harding AND Rob Brunner

Best Horror Short.jpg

Best Short Short
The Spadina House

Written and Directed by Taso Alexander

Best Short Short.jpg

Best Live Action Series
SCHMOTTS

Written and Directed by Kyle Kenyon

Best Live Action Series.jpg

Best Animated Series
Made in AmeriKa!

Written AND Directed by Russell Wyatt Roberts

Best Animated Series.jpg

Best Documentary Feature
Return to Mount Kennedy

Directed by Eric Becker

Best Documentary Feature.jpg

Best INT. Documentary Feature
FROM UNDER THE RUBBLE

Directed by Anne Tsoulis

Best International Documentary Feature.jpg

Best Documentary Short
FINDING BIG COUNTRY

Directed by Kathleen Jayme

Best Documentary Short.jpg

Best INT. Documentary short
we can dream

Directed by Dae Ryun Chang

Best International Documentary Short.jpg

Best Animated Feature Film
LAIKA

Written and Directed by Aurel Klimt

Best Animated Feature Film.jpg

Best Animated Short Film
SHAHKBOY

Written, Directed and Animated by Jake Peckar

Best Animated Short Film.jpg

Best Int. Animated Short Film
FIRE IN CARDBOARD CITY

Written and Directed by Phil Brough

Best International Animated Short Film.jpg

Best Experimental
Do you Understand?

Written by Kurt Eberle and Jassen Charron Directed by Kurt Eberle

Best Experimental.jpg

Best Int. Experimental
an ODYSSEY: RUNNING SCARED

Written and Directed by Mason Hubbard

Best International Experimental.jpg

Best Live Action Music Video
The Kids Are Alright

DIRECTED BY Cara Stricker

Best Live Action Music Video.jpg

Best Animated Music Video
IMAGINATION

DIRECTED BY Roth Rind

Best Animated Music Video.jpg

Finalist Award
COWBOY

Written and Directed by Boise Esquerra

Finalist Award.jpg

Semi-Finalist Award
Difficult People

Written and Directed by Sohil Vaidya

Semifinalist Award.jpg

 INDIVIDUAL Awards

best DIRECTOR
POLLY STEELE - LET ME GO 

Written and Directed by Polly Steele

best director.jpg

Best Cinematography
Catherine Derry - Bad Dreams

Written and Directed by Stuart Fryer

Best Cinematography.jpg

Best Editing
Paul Taylor - The Blue Door

Written and Directed by Paul Taylor

best editing.jpg

Best Sound Design
Moving On

sound design by Perry Richardson at EarCandy and Sound Mixing by Steve Morrow

Best Sound Design.jpg

Best Actress
Marta Nieto - MOTHER/MADRE

Written and Directed by Rodrigo Sorogoyen

Best Actress.jpg

Best Supporting Actress
Jodhi May - LET ME GO

Written and Directed by Polly Steele

BEST SUPPORTING ACTRESS.jpg

best ACTOR
Anton Kouzemin - TINNITUS 

Written and Directed by Chandelle Francois

TINNITUS.jpg

Best Supporting Actor
Ross Turner - The Bumbry Encounter

Written and Directed by Jay K Raja

best supporting actor.jpg

Best Screenplay
Max Mauroux - JUNIOR

Written and Directed by Max Mauroux

Best Screenplay.jpg

Best Production Design
Emmy Eves - In Full Bloom

Written and Directed by Maegan Houang

Best Production Design.jpg

Best Visual Effects
Remy Kooi - KALINKA

Directed by Remy Kooi

Best Visual Effects.jpg

Best Costume Design
Sarah Loeppke - Mr. Sushi

Written and Directed by Joshua Sallach

Best Costume Design.jpg

Best Makeup and Hairstyling
EBONY MANGoNGOMA - Table Manners

Written by Nkuli Sibeko Directed by Leli Maki Esq.

Best Makeup and Hairstyling.jpg

Best Film Score
WAIDE HOYT - Beyond The Horizon

Directed by Jon Klaczkiewicz

Best Film Score.jpg